ترشح یا جرقه جوشکاری Spatter چیست

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

به قطرات ریز فلزی که در هنگام جوشکاری به اطراف منطقه جوش وجود دارد ترشح یا جرقه جوشکاری می گویند که نه تنها ظاهر سطح فلز را بد می کند بلکه امکان پاشیدن روی لباس جوشکار یا پوست بدن آنها وجود دارد. پاشش در هنگام جوشکاری می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که البته می تواند با استفاده از اسپری جوشکاری مانع از کاهش آن شد اما بهتر است که دلایلی که باعث بروز این حادثه می شود را برطرف کنید. در واقع به هنگام جوشکاری به دلیل دما و حرارت زیاد ممکن است فلز یا الکترود ذوب و به بیرون پرتاب شود و روی سطح فلز بچسبد یا اینکه با پاشش روی لباس و پوست بدن جوشکار به آن آسیب بزند.

چگونه مانع از ترشح یا جرقه جوشکاری  شویم؟

با خرید بهترین نوع الکترود جوشکاری و همچنین بالا بردن مهارت جوشکاری خود می توانید مانع از پاشش حین جوشکاری شوید. در واقع جرقه جوشکاری به عواملی چون بالا بودن آمپر، پوشش نامناسب الکترود و همچنین عواملی دیگر چون عدم رعایت حد فاصل نوک الکترود در روی سطح جوشکار دارد که باید آنها را برطرف کنید.

شما می توانید جرقه های جوشکاری را تمیز کنید اما برخی اوقات ممکن است روی محل اتصال جوش باشد که قابلیت برطرف کردن آن نباشد و حتی پاشش حین جوشکاری باعث شود جوشکار در خطر باشد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

 ۵ دلیل اصلی جرقه جوشکاری چیست ؟

۱.طول قوس بلند

در صورتی که فاصله الکترود با قطعه کار زیاد باشد امکان پاشیدن ذرات مذاب از سمت الکترود به طرف فلز وجود دارد. در واقع فاصله زیاد باعث ایجاد فاصله زیاد باعث می شود که دمای قوس به حدود ۵۰۰۰ درجه سانتی گراد برسد که همین باعث می شود که قطره مذاب منفجر شود و بر روی قطعه پاشیده شود.

۲.شدت جریان زیاد

در صورتی که به درستی آمپر دستگاه جوش تنظیم نشود شدت جریان زیاد در حین جوشکاری باعث ایجاد طول قوس با دمای حدود ۵۰۰۰ درجه سانتیگراد می شود که همین منجر به منفجر شدن قطرات مذاب می شود.

۳.پوشش آسیب دیده

خرید الکترود ارزان قیمت مطمین باشید که باعث کاهش کیفیت جوش می شود و همچنین در صورت آسیب بودن روپوش الکترود باعث می شود که الکترود مذاب به منطقه قطعه کار بپاشد و جرقه جوشکاری ایجاد کند.

۴.انحراف قوس

انحراف قوس جوشکاری عملا باعث از بین رفتن تعادل در جوشکاری و ایجاد قوس ناپایدار می شود.

۵.لکه قوس Arc stricks

یکی از کارهایی که جوشکاران مبتدی و بی دقت انجام میدهند این است که برای شروع قوس با الکترود دستی، الکترود را روی سطح کار به صورت لحظه ای می مالند و همین منجر به نازک شدن سطح کار و در ادامه ایجاد قوس موقت ذوب شده می شود. وجود سطح مقطع روی این لکه های باعث می شود که خیلی ترد و شکننده شوند و انواع ترک های ریز را ایجاد کنند.

جوشکار ماهر باید الکترود مناسب را انتخاب کند و حتما با توجه به نوع فلز و الکترود آمپر دستگاه جوش را تنظیم کند تا مانع از بروز هر گونه جرقه جوشکاری شود.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *