نوار پوشش سرجوش سیلید SEALID

نوار پوشش سرجوش سیلید
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

به منظور جلوگیری از خوردگی و حفاظت کاتدی خطوط لوله نفت، گاز، آب  و فاضلاب باید پوشش دهی و عایق بندی انجام شود که در این بین انواع پوشش های لوله از جمله اپوکسی، پلی یورتان، پلی اتیلن و نوارهای دو لایه و سه لایه دنسو وجود دارد. یکی از انواع نوارهای پوشش که اجرای آن به صورت سرد انجام می شود و بدون حلال و پرایمر است به نام نوار پوشش سر جوش سیلید محصول دنسو نام دارد که با اجرای آن باعث کاهش نیروی انسانی، خطرات نگهداری و انبار کردن می شود. با توجه به اینکه خطوط لوله های نفت، گاز، آب، فاضلاب و میعانات پتروشیمی از نوع فولادی است و به مرور زمان سطح داخلی و خارجی آن دچار خوردگی می شود از این رو باید با پوشش و عایق بندی سطوح داخلی و خارجی باعث جلوگیری از خوردگی شد که یکی از آنها مربوط به پوشش سرجوش است که با استفاده از نوار سرجوش سیلید به صورت سرد این کار انجام می شود.

فواید استفاده از نوار سرجوش سیلید برای پوشش دهی خطوط لوله

 • سهولت در اجرا
 • یکپارچه کردن همه لایه ها
 • سازگاری با انواع پوشش های اصلی خط لوله
 • نوار سرد اجرا است.
 • هیچ گونه حلال و پرایمر آلاینده ای ندارد.

جوشکاری خطوط لوله نفت، گاز، آب و فاضلاب و میعانات پتروشیمی یکی از بخش های کار می باشد که البته بیشترین خوردگی در این قسمت انجام می شود از این رو خیلی مهم است که پوشش دهی و عایق بندی سرجوش های لوله به درستی انجام شود. در این بین می توان از انواع پوشش های پای نفتی برای اینکار استفاده کرد که نیاز به پرایمر زنی، گرما دهی و همچنین پیچاندن نوارهای عایق کاری دارد و یا اینکه پوشش سرجوش لوله از نوع پلی یورتان یا اپوکسی مایع باشد که تنها بعد از تمیز کاری سطح داخلی و خارجی لوله باید اسپری شود. در صورتی که در این بین نوارهای سرجوش سیلید Sealid به صورت سرد اجرا می شود و باعث کاهش نیروی انسانی و همچنین خطرات آن می باشد و اینکه حتی قابلیت پوشش دهی سرجوش بدون توقف نفت، گاز، آب و فاضلاب وجود دارد.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان DENSO ، و همچنین کالاهای پلی یورتان دو جزئی شرکت بی اس کوتینگ BS COATING فرانسه را در ایران عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

نوار پوشش لوله سیلید چیست؟

دنسو یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده نوارهای پوشش دهی لوله می باشد که در این یبن یکی از محصولات آن نوار پوشش سرجوش لوله سیلید نام دارد. این نوار از یک روکش چند لایه یکپارچه تشکیل شده است که بهترین جایگزین برای روش های قدیمی پرایمر زنی و عایقکاری به شمار می آید که پوشش دهی لوله به صورت سرد و بدون خارج کردن خطوط لوله از سرویس این کار با دست انجام می شود.

نحوه اجرای نوار سرجوش لوله سیلید

تنها کاری که لازم است مجری این کار انجام دهد این است که سطح لوله فلزی را به خوبی تمیز کند و سپس نوار سرجوش سیلید را به دور لوله بچرخاند که اولین دور باید به صورت صد در صد همپوشنای داشته باشد و در ادامه با کمی انحراف دورهای بعدی روی سطح لوله فولادی انجام شود.

مزایای نوار سرجوش سیلید

 • به منظور اجرا و پوشش دهی خطوط لوله نیازی به هیچ گونه پرایمری ندارد.
 • به راحتی و بدون اینکه وقت شما گرفته شود یا نیاز به انجام چند مرحله باشد می توانید با دست نوار را روی سرجوش لوله بزنید.
 • پوشش دهی لوله با نوار سرجوش سیلید در یک مرحله دور انجام می شود.
 • کاهش هزیه نیروی انسانی و تجهیزات
 • حذف پرایمر مصنوعی
 • کاهش هزینه های حمل و نقل
 • کاهش هزینه نگهداری و ذخیره ماده خطرناک
 • عدم وجود مواد مضر و آلاینده در زمان اجرای کار

پرایمر مصنوعی چیست؟

همانطور که در متن اشاره کردیم یکی از مزایا نوار سرجوش سیلید این است که پرایمر مصنوعی حذف می شود. خب پرایمر مصنوعی شامل یک نو مایع سیاه رنگ، بد بو و اشتعال زا است که به نوعی نقش چسب را اجرا می کند تا بعد از اجرای آن پوشش های نفتی لوله شامل بیتومن انامل و بیتوسیل خیلی خوب روی سطح فلزی و فولادی لوله بچسبد. مسلما این پرایمر مصنوعی باعث افزایش هزینه پوشش دهی لوله می شود و در ادامه وقت گیر است چرا که باید صبر کنید تا خشک شود و سپس عایق بندی یا پوشش دهی لوله انجام شود در صورتی که با اجرای نوار سرجوش سیلید دیگر نیازی به پرایمر مصنوعی نیست.

پرایمر زنی و استفاده از پوشش های بتومن یا بیتوسیل بیشتر در پروژه های کم اهمیت و ارزان استفاده می شود و بیشتر از پوشش های اپوکسی به صورت پودر و مایع روی سطح داخلی و خارجی خطوط لوله اسپری می شود.

یکی از خطرات پوشش های بیتومن انامل، بیتوسیل و همچنین پرایمر مصنوعی به خاطر وجود مواد آلاینده است که برای محیط زیست خطرناک است در صورتی که در نوار سرجوش سیلید هیچ گونه خطری برای محیط زیست وجود ندارد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *