جوشکاری جواهر چگونه است

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

به دلیل کاربردهای صنعتی که جوشکاری جواهر طلا داشته است، عرصه‌ هایی مانند هواپیما و هوافضا پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است. به این منظور، حین جوشکاری جواهر باید به ماهر بودن فرد جوشکار و متخصص توجه ویژه نمود و دقت کرد که جوشکاری های TIG و جواهر ارتباط بسیار زیادی با عرصه هنر و صنعت دارد و برای پیشرفت این عرصه ها نیاز به دقت و پیچیدگی زیادی حین جوشکاری جواهر می باشد. پس به این منظور باید تمام اطلاعات لازم را در حین عمل جوشکاری جواهر بدانیم تا در این عرصه ها بیش از گذشته موفق عمل کرده باشیم.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های  ☎️ ۰۹۱۲۱۵۷۴۷۷۱ و  ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

نحوه انجام جوشکاری طلا و جوشکاری جواهر

تمامی افراد متخصص و جوشکار قبل از انجام عمل جوشکاری باید نوع و طرز عملکرد صحیح و استفاده سریع از تجهیزات جوشکاری را بدانند. برای مثال در جوشکاری جواهر ابتدا از دستگاه جوش اینورتر استفاده می‌ کنیم که جریان آن در ابتدا یک آمپر است و در مراحل بعد به ۵۰ آمپر نیز می رسد. الکترودهای مختلفی نیز برای مواد نازک و کلفت مورد استفاده قرار می‌ گیرد که باید با انتخاب صحیح الکترود دقت عمل جوشکاری خود را بالا ببریم. در مرحله بعد باید به این موضوع توجه کنیم که نیاز به آرگان خالص می تواند برای محافظت از عمل جوشکاری بسیار موثر باشد و به عنوان گاز محافظ عملکرد بهتری را در پیش داشته باشد. در آخر فرد جوشکار و متخصص باید این را بداند که نحوه درست نصب تجهیزات و یا آشنایی با فنون لازم برای دیدن نکات ایمنی مهم‌ ترین چیزی است که باید حین عمل جوشکاری به آن بپردازد.

جوش طلاسازی

برای عمل طلاسازی و جواهرسازی طیف گسترده‌ ای وجود دارد که شامل تجهیزات بسیار متنوع جوشکاری TIG می باشد که برای عرصه هایی مانند صنعت و تجارت، کاربرد بسیار فراوانی دارد. جوشکاری طلا و جواهر TIG فرآیند بسیار ظریف و کاملی نسبت به جوشکاری های دیگر است که در آن از  تجهیزات بسیار کامل و متنوعی استفاده می شود. این نوع جوشکاری امتحان خود را تاکنون پس داده است و توانسته رضایت و توجه تمام افرادی که تخصص خود را در این زمینه دریافت نموده اند را به خود جلب نماید.

جوشکاری طلا با لمپرت

پیشرفت های بیشماری که دستگاه‌ های جوشکاری با لمپرت در پی داشته است، باعث شده تا عرصه جوشکاری جواهر در تمام صنایع و فن آوری ها قدرت بسیار چشمگیری به دست آورد. هنوز که هنوز است جوشکاری جواهر از نظر صرفه جویی در وقت و هزینه در رده اول قرار می گیرد و همانند دستگاه های اینورتر جوشکاری بسیار راحتی را برای جوشکاران و متخصصین فراهم می آورد.

تمام دستگاه های جوشکاری که امروزه برای افراد جوشکار پیشرفت زیادی را در پی داشته اند، باعث شده تا جوشکاری جواهر قدرت بسیار زیادی پیدا کند و هنوز هم از نظر کار و انرژی صرفه بیشتری به نسبت دیگر تجهیزات داشته باشند. بسیاری از مدل هایی که برای جوشکاری جواهر استفاده می شود خروجی های بسیار استانداردی داشته است که با ولتاژ ۱۲۰ انجام شده است‌. وقتی جوشکاری طلا و جواهر TIG می‌ گوییم، به ویژگی های مختلفی باید نگاه بیندازیم. برای مثال دستگاه جوشکاری از نوع اینورتر و نوع لمپرت به ما این امکان را می دهد که با وصل نمودن دستگاه جوشکاری به یک پریز که با ولتاژ ۱۲۰ ولت کار می کند، مشعل جوشکاری را در حد نیاز تامین کنیم.

توابع پالسر و موارد مربوط به آن

دستگاه های جوشکاری که دارای ویژگی‌ های پالسر می باشد، سه کار انجام می‌ دهند و همه از ضروریات اساسی عمل جوشکاری می‌ باشند. در طی اولین عمل ضروری نیاز است که پالس ها را طی حدود یک ثانیه تنظیم نماییم. یعنی فرکانس ها تحریک کننده جوشکاری می باشند که برای کیفیت بالای عمل جوشکاری بسیار لازم می باشد. زیرا هرچه تحریک جوشکاری بالا برود، ناخالصی های سطح نیز بیشتر می‌ شود و فرد جوشکار باید مراقب باشد که تعداد پالس ها را در طی یک ثانیه تنظیم نماید تا بیش از حد نیاز نباشد و سطح فلز و قطعات، در معرض خطر قرار نگیرد.

عمل دوم این است که آمپراژ باید تنظیم بشود‌. برای این منظور باید از طریق پدال پا کنترل میزان آمپراژ را انجام بدهیم و به دمای تنظیم شده نیز همزمان نگاهی بیندازیم. زیرا حداکثر دمایی که نیاز به تنظیم دارد ۲۰۰ می باشد که بنا به قاعده کلی وجود دارد که هر چه میزان امپراژ بیشتر بشود دما و نقطه جوش نیز بالاتر می رود. به همین منظور برای جوش های جواهر و کارهای بسیار ظریف، نیاز به قطعات کوچک و نازک داریم و باید تنظیمات آمپراژ را طوری انجام دهیم که اجزای فلزی آسیب نبیند.

عمل دیگر این است که میزان آمپراژ پس زمینه را به درستی تنظیم نماییم. یعنی درصد آمپراژ را طوری تعیین نماییم که در حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد حد استاندارد تنظیم بشود. بنابراین اگر آمپراژ در حدود ۱۰۰ آمپر و آمپراژ پس زمینه نیز در حدود ۵۰ درصد تنظیم بشود. در این صورت در عمل جوشکاری هر چرخه پالس در حدود ۱۰۰ آمپر به آمپر زمینه ۵۰ تغییر پیدا می کند.

البته بعضی از پروژه هایی که در جوشکاری ظریف انجام می شود، نیاز به جواهرات نقره و طلا دارند که با فرکانس و پالس پایین انجام می‌ شود، یعنی یک پالس در حدود یک ثانیه تنظیم بشود و آمپراژ نیز با جوش های کوچک و میلی متری یا همان جوشکاری نقطه ای صورت بگیرد و تنظیم بشود. اما برخی دیگر از اعمال جوشکاری نیاز به آمپر بیشتر دارند تا برای نفوذ به قطعات بسیار ضخیم و کلفت یا ترکیبات عناصری بزرگ مورد کاربرد قرار بگیرند.

جوش نقره و دیگر قطعات ارزشمند

هنگام جوشکاری با فلزات بسیار گرانبها مانند نقره و طلا اکثر فلزات، قطعات بسیار نازک و کوچک می باشند. بنابراین مهم است که عمل جوشکاری با چه ظرافتی انجام بشود و مشعل جوشکاری به درستی تنظیم می شود و بتوان از طریق آن جوشکاری جواهر TIG با دقت و کیفیت درستی صورت بگیرد. اگر خلاف این حالت انجام شود، خطر سوزاندن افزایش پیدا می‌ کند و ممکن است قطعات نازک کوچک ذوب شوند و به سرعت بسوزند و قطعات جواهر بسیار ارزشمند نقره و طلا به یک سمت ظرف آب شده و به حالت ذوب شده قرار بگیرد.

الکترود و تجهیزات جوشکاری پیچیده

جوشکاری پیچیده از روش TIG پیش می رود که در آن قطعات ارزشمند مانند نقره و طلا توسط مشعل ساخته شده، با الکترود مناسب، مورد ساخت قرار می‌ گیرد و بر روی آن مانور زیادی انجام می‌ شود. برای آن که از طلا و نقره با ضخامت بیشتر استفاده نماییم، نیاز است که الکترود هایی با قطر کمتر را دور بیندازیم زیرا این الکترودها نمی‌ توانند به عمق زیاد نفوذ نمایند. بنابراین باید الکترودهایی را انتخاب کنیم که قطر بالایی دارند و بتوان از آنها برای نفوذ به اعماق بیشتر فلز طلا استفاده نمود.

برای انجام عمل جوشکاری باید گاز محافظ مناسبی را انتخاب نماییم. گاز محافظ پیشنهادی اکثر متخصصین گاز محافظ آرگون می باشد. مشعل و الکترود کوچک تر در استفاده از گاز محافظ آرگون، در جوشکاری جواهر TIG بسیار مهم می باشد. البته آرگون تنها گاز محافظ نیست بلکه بهتر است از یک مخلوط مناسب جهت استفاده از گاز آرگون استفاده نمود.

مشاغل رایجی که در پروژه های جوشکاری جواهر  TIG مورد استفاده قرار می گیرند، شامل تعمیر و ساخت جواهرات از جنس طلا و نقره می باشند. تکنیک ها و رویکرد های مناسبی باید در استفاده از این نوع جواهرات صورت بگیرد و افرادی که در این مشاغل فعالیت دارند باید تجهیزات مناسب را انتخاب نمایند تا یک جوشکاری موفقی را در عمل فراهم آورند.

جوشکاری طلا و مزایای جوشکاری جواهر با TIG

برای جوشکاری جواهر قطعات پیچیده و عناصر منفرد، می توان روش های خاصی را به انجام برسانیم. پیش از آن که مونتاژ به پایان برسد و پیش از آنکه قطعات جلا پیدا کند، اجازه بدهیم که در مناطقی که دسترسی به این قطعات غیر ممکن و دشوار است، تحت درمان قرار بگیرند. ریخته گری یک نوع فرایند ناقص می باشد که در طی آن حفره های سوراخ دار و سایر انواع خالی قطعات که اتفاق رایجی در طی ریخته گری است، مورد توجه قرار می گیرند.

اهمیت ریخته گری در جوشکاری طلا

در ریخته گری و سایر روش هایی که در طی بهبود عمل جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند، جزئیات و ویژگی های خاصی وجود دارد که متخصص و جوشکار باید با تکیه بر دانش و مهارت خود به این جزئیات ویژگی‌ ها توجه نماید. قطعات ارزشمند که در حین جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند، باید در طی جوشکاری از نظر ساختاری قوی تر شوند و همراه با عمل ریخته گری، در فرایند مونتاژ اجزای پیش ساخته مورد استفاده قرار بگیرند تا بعد از آن با مقیاس گسترده تری این قطعات را مورد ساخت قرار بدهیم.

ملاحظات ایمنی حین جوشکاری جواهر

ملاحظات ایمنی که حین عمل جوشکاری جواهر باید مورد توجه قرار بگیرد، بسیار مهم است. این اقدامات می‌ تواند به کیفیت بیشتر جوشکاری جواهر نیز کمک نماید و امکانات تجاری و صنعتی را نیز به مقدار بیشتری فراهم آورد. برای مثال تهویه مناسب و محافظت از دست و انگشت و محافظت از چشم، از جمله مهم ترین ملاحظات ایمنی حین جوشکاری جواهر می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *