علت خنک نکردن و باد گرم کولر گازی و نحوه رفع آن | آی بک امداد

علت خنک نکردن کولر گازی

   

📖 زمان مطالعه : ۷ دقیقه ⏲️

خرید بهترین کولر گازی با اینکه نسبت به سایر وسایل سرمایشی چون پنکه، کولر آبی قیمت بالایی دارد اما در این بین باد خنک و سرمای خوبی که پخش می کند خیلی از افراد را ترغیب به خرید آن می کند. البته خرید کولر گازی به این معنا نیست که هیچ وقت خراب نمی شود و در این بین بروز مشکلاتی اعم از سر و صدای زیاد کولر گازی، پخش بوی بد، کار نکردن ریموت کنترل، پریدن فیوز در زمان روشن کردن دستگاه، خرابی قطعات و… را به همراه دارد که یکی از آنها مربوط به خنک نکردن و تولید باد گرم کولر گازی است که در این مقاله به بررسی علت آن و نحوه رفع مشکل خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید که خرابی کمپرسور، کم شدن گاز مبرد و البته  در این بین عوامل دیگر همچون کثیفی کندانسور، آلودگی فیلترهای دستگاه، نصب یونیت خارجی در محل نامناسب و عدم تنظیم دمای ترموستات و… باعث بروز این مشکل می شود.

سرویس کولر گازی در تهران

یکی از نکات مهم که در مورد وسایل سرمایشی چون کولر آبی و گازی باید مد نظر قرار دهید سرویس سالیانه آنها است چونکه با رسیدن فصل گرما قبل از راه اندازی و نصب کولر باید ابتدا نسبت به تمیز کردن فیلترها، کندانسور و عیب یابی کولر گازی اقدام شود تا در صورت خرابی هر قطعه؛ سوختن موتور ( کمپرسور ) کولر گازی و سایر قطعات توسط تعمیرکار این کار انجام شود که اگر در تهران هستید در هر جایی از شمال، شرق، غرب، جنوب از محله های ونک، سعادت آباد، فرمانیه، الهیه، پیروزی، سلسبیل، جیحون، نواب، فلاح، یافت آباد و….. کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر و سرویس کولر در همان جا انجام شود.

تعمیر کولر گازی در تهران با آی بک امداد

بهترین وسیله سرمایشی در حال حاضر کولر گازی نام دارد که البته با وجود باد خنک و سرمای خوبی که به همراه دارد در این بین به مرور زمان احتمال خرابی قطعات آن و بروز مشکلاتی اعم از سر و صدای زیاد، آب دادن، بوی بد کولر گازی و خنک نکردن کولر گازی و… را به همراه دارد که در این مورد کافیه با تعمیرکاران آی بک امداد تماس بگیرید تا با تشخیص دقیق دستگاه نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات آن اقدام کنند.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

در صورتی که با روشن کردن کولر گازی متوجه شدید که به جای باد خنک از آن باد گرم پخش می شود احتمال کثیفی کندانسور، فیلترهای هوا، خرابی و سوختن کمپرسور کولر گازی، عدم تنظیم دمای ترموستات و حتی نشتی گاز مبرد کولر و البته مواردی چون افزایش عمر دستگاه وجود دارد که در ادامه مقاله به بررسی هر کدام از آنها و نحوه رفع مشکل خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که یک سری موارد چون کثیفی کندانسور، فیلترهای هوا دستگاه که عامل خنک نکردن کولر گازی است اگر فنی کار باشید می توانید خودتان رفع اشکال کنید در غیر اینصورت مشکلات فنی اعم از خرابی کمپرسور، نشتی گاز کولر گازی و… باید تنها توسط تکنسین کولر گازی انجام شود که برای سرویس و تعمیر کولر گازی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

آی بک امداد دارای تعمیرکاران خبره و زبده است که در زمینه سرویس و تعمیر انواع کولرهای گازی اسپلیت، ایستاده، پنجره ای، دو تیکه، پرتابل برندهای مختلف چون بوش، گری، ال جی، سامسونگ و… فعالیت دارد .

☎️ زنگ بزن ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲

۱- تنظیم نادرست ترموستات

به منظور جلوگیری از فشار آمدن به کمپرسور و سوختن آن دمای دستگاه باید توسط ترموستات تنظیم شود که تقریبا باید ۵ الی ۶ درجه پایین تر از دمای اتاق تنظیم شود در غیر این صورت عدم تنظیم ترموستات یکی از دلایل خنک نکردن و باد گرم از کولر گازی می باشد.

۲- خرابی یا کثیف بودن کندانسور

یکی از اجزاء و قطعات مهم در کولر گازی کندانسور نام دارد که این قطعه هوای گرم داخل لوله ها را به محیط بیرون انتقال می دهد و اگر این قطعه خراب شود عملا هوای گرم به درستی انتقال نمی شود و باعث سرد نکردن کولر گازی می شود. به منظور رفع مشکل این قسمت کافیه که نسبت به تمیز کردن کندانسور کولر گازی اقدام کنید که اگر هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

۳- کثیف شدن و گرفتگی فیلترهای هوا

پرتاب هوا و باد خنک که از سمت دریچه کولر گازی انجام می شود توسط فیلترهای جدا کنکنده انجام می شود که این فیلترهای دستگاه به مروز زمان ممکن است گرد و خاک و آلودگی های هوای را جذب کنند و همین باعث شود که فیلترها مسدود شود و عاملی بر خنک نکردن کولر گازی باشد که به منظور پیشگیری از بروز این مشکل باید ماهیانه نسبت به تمیز کردن فیلترهای کولر گازی اقدام شود.

۴- نشت گاز مبرد و کمبود آن

یکی از موارد و خرابی های دستگاه کولر گازی زمانی است که گاز مبرد دستگاه کم شود و یا اینکه با مشکل نشتی گاز کولر گازی مواجه شوید. نشتی گاز کولر گازی ممکن است در طولانی مدت رخ دهد که در این مورد هیچ فرقی بین نوع دستگاه اسپیلت، پنجره ای، ایستاده ندارد و تنها با شارژ گاز کولر گازی مشکل رفع خواهد شد.

زمانی باید شارژ گاز کولر گازی انجام شود که مطمئن شوید که علت خنک نکردن کولر گازی به خاطر نشتی گاز است  که این مورد تنها توسط تعمیرکاران قابل تشخیص است.

دقت داشته باشید که یک سری موارد و مشکلات از جمله برفک و یخ زدن لوله های اسپلیت، افزایش کارکرد دستگا کولر و البته کم شدن باد خنک دستگاه جزو دلایل کمبود گاز است که باید سریعا نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام کنید.

۵- ظرفیت کم کولر گازی

زمان خرید کولر گازی باید به یک سری نکات توجه کنید که یکی از آنها ظرفیت دستگاه است چونکه اگر ظرفیت کولر گازی نسبت به متراژ محیط کم باشد همین باعث می شود به خوبی قادر به خنک کردن محیط نباشد و باد گرم از دستگاه پخش شود.

کم بودن ظرفیت کولر گازی نه تنها باعث خنک نکردن محیط می شود بلکه باعث می شود که برای خنک کردن محیط به کمپرسور فشار بیاید و همین عاملی بر یکسره کار کردن کولر گازی می باشد که در طولانی مدت با خرابی یا از کار افتادن دستگاه همراه است.

۶- خرابی موتور یا کمپرسور

خرابی یا سوختن کمپرسور یا همان موتور کولر گازی به این معناست که دستگاه کولر یک وسیله کاملا بیهود و بی مصرف می شود از این رو در زمان مشاهده علائم و نشانه های سوختن کمپرسور و مواردی چون پریدن فیوز در زمان روشن شدن کولر گازی باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید در غیر اینصورت با آسیب جدی به سایر قطعات دستگاه و افزایش هزینه تعمیر کولر گازی همراه خواهید شد.

زمانی که کولر گازی خنک نکند و باد گرم پخش کند مهمترین دلیل آن به خاطر خرابی موتور دستگاه است که باید توسط به تعمیرکار عیب یابی و در صورت خرابی کمپرسور باید این قطعه تعمیر یا تعویض گردد.

۷- کار نکردن فن یا موتور فن

یکی دیگر از موارد و دلایل خنک نکردن محیط با کولر گازی به خاطر خرابی فن کندانسور یا موتور فن است که باید توسط تعمیرکار بررسی و در صورت نیاز تعویض گردد.

۸- ایراد برد اصلی یا برد فرمان

مغز سیستم کولر برد یا همان برد فرمان نام دارد که در صورت خرابی آن قادر به دریافت فرمان خنک کردن نیست و همین باعث می شود کمپرسور روشن نشود و باد گرم منتشر شود.

۹- خرابی سنسور دما و خازن کولر گازی

نحوه خنک کردن محیط با کولر گازی به مانند خنک کردن داخل یخچال است که برای اینکه به کمپرسور فشار وارد نشود و داغ نکند باید هر چند دقیقه یکبار اتومات کند و روشن خاموش کند. برای اینکه دمای محیط تشخیص داده شود این کار توسط ترمیستور یا سنسور دمایی انجام می شود که بتواند به کمپرسور فرمان روشن یا خاموش شدن بدهد از این رو خاربی این قطعه می تواند یکی از دلایل خنک نکردن کولر گازی باشد.

۱۰- محل نامناسب نصب پنل خارجی

بغیر از نصب و راه اندازی کولر گازی که باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه ای انجام شود باید دقت داشته باشید که بهترین مکان برای نصب یونیت داخلی و خارجی در نظر بگیرید در غیر اینصورت نصب پنل بیرونی کولر اسپلیت اگر در جای بدی باشد به این معنا که در  معرض تابش مستقیم آفتاب باشد باعث می شود دمای آن افزایش و همین باعث گرم شدن باد کولر گازی و خنک نکردن محیط گردد.

۱۱- استهلاک ناشی از عمر بالای کولر

هر کدام از لوازم خانگی یک طول عمری دارند که در مورد کولر گازی نیز صدق می کند و با گذشت ۵ الی ۷ سال عملکرد دستگاه ضعیف می شود و همین باعث می شود به مانند گذشته قادر به خنک کردن محیط نباشد که البته با سرویس دوره ای تا حدودی این مشکل رفع خواهد شد و اگر ادامه پیدا کند نیاز به تعویض دستگاه کولر دارید.

۱۲- کیپ شدن و گرفتگی مسیر گاز در لوله ها

نه تنها در این بین نشتی گاز مبرد دستگاه می تواند باعث خنک نکردن محیط شود در عین حال اگر مسیر گاز داخل لوله مسدود شود و با گرفتگی شلنگ ها، لوله مویی و لوله مسی مواجه شوید که برخی از آنها با علائمی چون یخ زدن لوله ها همراه است باید سریعا نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام کنید که در این مورد تنها با شستشوی مدار کولر با ازت این مشکل رفع خواهد شد.

7 دیدگاه برای “علت خنک نکردن و باد گرم کولر گازی و نحوه رفع آن | آی بک امداد

 1. حمیدشریفی اصل گفته:

  با سلام، کولر گازی ۳۰ هزار برند تراس داریم که الان روی نمایشگر ارور سی نشون میده و لوله گازش هم یخ زده که چند روز پیش گازش بررسی شد و نشتی تو لوله ها نداشت ولی خنک نمیکنه و ارور نشون نمیده و سریعا خاموش میشه لطفا راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام برای رفع مشکل شما باید شیر چهار طرفه بررسی و عیب یابی شود که در تهران می توانید شماره آی بک امداد را بگیرید.

 2. پیام گفته:

  سلام، کولر گازی دو تیکه برند ال جی رو دو هفته است که خریدم که تو ساعات ۳ الی ۷ عصر باد کولر گرم هست و در ساعات دیگر جریان آمپر به ۱۵ بالاتر میره و خوب خنک میکنه مشکلش چیه و چطوری برطرف میشه الان دو سال بیشتر از عمر دستگاه نمیگذره.

 3. سیاوش میرزاده گفته:

  سلام، کولر گازی ۱۸ هزار برند سویرا دارم که همین دیروز خریدم و بعد از نصبش الان زیاد خنک نمیکنه در صورتی که فامیل ما کولر ۱۲ هزار داره و سریعا پذیرایی ۶۰ متری شون تو نیم دقیقه خنک میشه علت مشکل کولر ما چیه؟

 4. شهریار فرزامفر گفته:

  با سلام، یه دونه کولر گازی ال جی مدل ۱۲ هزار از بانه خریدم که دو سال نمیشه که خریدمش و سال گذشته هم حدود ۲۰ دقیقه بیشتر کار نکرده و ارور EC میداد و سریع قطع میشد که با در آوردن از برق و وصل کردن مجدد حل میشد ممنون میشم راهنمایی کنید.

 5. محمد حاجعلی گفته:

  با سلام، روی کولر یک خازن اضافه گذاشتم که مشکلش حل شد که الان سرمایش دستگاه کمتر شده ممنون میشم بگید چیکار کنم.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، برای رفع مشکل کاهش سرمایش دستگاه کولر شما باید گاز بررسی و در عین حال کندانسور و اواپراتور کولر کاملا سرویس شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *