علت نشتی و آب دادن کولر گازی و نحوه رفع و تعمیر آن | تعمیرات آی بک امداد

آب دادن کولر گازی

   

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

کولر گازی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که شامل گاز مبرد، فن، کمپرسور، لوله تخلیه، فیلتر، فین یا کویل است که هر کدام از آنها خراب شود باعث بروز مشکلاتی چون بوی بد، سرد و خنک نکردن کولر گازی، یکسره کار کردن کمپرسور و داغ کردن موتور کولر گازی و… می شود. همانطور که سرد نکردن کولر گازی می تواند مشکل جدی باشد از آن طرف سرمای زیاد کولر باعث نشتی و آب دادن کولر گازی می شود که باید سریعا توسط تعمیرکار و تکنسین عیب یابی و تعمیر شود که در واقع علت آب دادن کولر گازی به خاطر مسدود بودن لوله تخلیه، قرار گرفتن لوله تخلیه در جای بد، کمبود گاز و عایق نبودن لوله های کولر گاز است.

نقش آب در کولر گازی چیست؟

زمانی که هوا خیلی سرد می شود رطوبت زیاد می شود که همین باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود و همین هوای زیاد خنک باعث تولید قطرات آب می شود که در زمان تولید سرما با کولر گازی این آب از طریق لوله تخلیه خارج می شود اما اگر به صورت خیلی زیاد باشد آب دادن کولر گازی می تواند یک مشکل جدی باشد که باید سریعا علت آنرا پیدا کنید و مشکل را رفع کنید.

علت سرریز کردن آب از کولر گازی

توجه داشته باشید که جمع شدن قطرات آب روی کولر به مانند یک لیوان یخ است که روی آن قطرات آب جمع می شود و این کاملا طبیعی است اما باید این آب از طریق لوله تخلیه یا همان ناودانی تخلیه شود که تولید زیاد سرما باعث آب دادن کولر گازی می شود که مهمترین دلیل آن مسدود شدن لوله تخلیه و موارد دیگر چون کمبود گاز کولر و… است که باید توسط تعمیرکار عیب یابی و بررسی شود.

💡 حتما بخوانید: علائم نشت گاز در کولر گازی با تشخیص نشتی و رفع آن

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل نشتی و آب دادن کولر گازی چیست؟

تولید سرمای زیاد توسط کولر گازی باعث می شود که قطرات آب از آن جای شود که از طریق لوله تخلیه یا همان لوله درین آب خالی می شود که باید در جای مناسب قرار گیرد اما اگر از پنل آب سرریز شود به خاطر موارد زیر است که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • مسدود شدن ناودانی کولر گازی
  • موقعیت نامناسب لوله تخلیه آب کولر
  • کمبود گاز کولر گازی
  • عایق نبودن لوله های کولر گازی
  • و….

مسدود شدن ناودانی کولر

برخی اوقات ممکن است که لوله تخلیه آب کولر مسدود شود که به خاطر وجود لجن داخل آن این اتفاق می افتد که باعث پخش بوی بد از کولر گازی می شود بنابراین باید سریعا نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. بسته شدن مسیر خروج آب با یک شی یا بطری یا سطل آب رایج است که باید سریعا آنرا پیدا و مسیر را باز کنید و در برخی موارد با تعویض شلنگ تخلیه آب اسپیلت مشکل رفع می شود که می توانید این کار را انجام دهید.

موقعیت نامناسب لوله تخلیه آب کولر

زمان راه اندازی و نصب کولر گازی باید دقت کنید که حتما لوله تخلیه آب در جای مناسب قرار گیرد و مطمئن شوید که هیچ گونه تاخوردگی و گرفتگی در لوله وجود ندارد. البته برخی لوله تخلیه را داخل سطل می گذارند که بر اثر پر شدن سطل توانایی تخلیه آب ندارد که همین باعث آب دادن کولر گازی می شود بنابراین باید همه موارد را با دقت رعایت کنید تا مشکلی برای کولر گازی پیش نیاید.

💡 حتما بخوانید: علت خنک نکردن و باد گرم کولر گازی و نحوه رفع آن

کمبود گاز کولر گازی

نحوه سرد کردن محیط توسط کولر گازی به مانند سرد کردن داخل یخچال است بنابراین هر گونه نشتی گاز یا کاهش گاز یخچال باعث سرد و خنک نکردن محیط و حتی آب دادن یخچال می شود. در واقع نشتی گاز یخچال همراه با علائمی چون سرریز شدن زیاد آب از ناودانی، برفک زدن کولر گازی همراه است.

💡 حتما بخوانید: علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپیلت

عایق نبودن لوله های کولر گازی

توجه داشته باشید علاوه بر اینکه باید نصب و راه اندازی کولر گازی توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود باید عایق بندی لوله بازگرداننده مبرد خنک انجام شود در غیر اینصورت تمام رطوبت هوای محیط را به آب تبدیل می کند و باعث آب دادن کولر گازی می شود از این رو فراموش نکنید که زمان سرویس کولر گازی حتما عایق بندی لوله کولر انجام شود.

مشکلات دیگر

بغیر از مواردی که در بالا ذکر کردیم شکستگی یا ترک سینی زیر فین ها، گرفتگی لوله و حتی تا خوردن این لوله باعث سر ریز شدن آب از کولر گازی می شود که باید مشکل را رفع کنید.

با سرویس کولر گازی در زمان مناسب یک سرویسکار علاوه بر تمیز کردن فیلتر کولر، نسبت به عیب یابی کولر و حتی بررسی شکستگی سینی، کاهش گاز کولر و.. اقدام می کند و هر مشکلی داشته باشد آنرا رفع می کند که برای اینکار در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

بهترین راه تخلیه آب کولر گازی

به منظور تخلیه آب کولر گازی یک لوله تخلیه وجود دارد که بهتر است یک لوله مجزا در لوله کشی ساختمان برای لوله تخلیه کولر گازی در نظر گرفته شود تا به صورت توکار باشد و کسی آنار نبیند و مانع از بروز مشکل نشتی آب از کولر شود.

آیا آب کولر گازی قابل شرب است؟

یکی از مواردی که شاید خیلی از کاربران بپرسند این است که آیا آب سرریز شدن از کولر قابل شرب است که جواب خیر است چون این آب از رطوبت هوا گرفته شده است و داخل هوا نیز مواد آلاینده و سمی وجود دارد بنابراین به هیچ وجه این آب قابل شرب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *