علت داغ کردن بدنه و موتور یخچال و نحوه تعمیر آن | آی بک امداد

داغ کردن بدنه و موتور یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

ساخت یخچال تحول بزرگی در زندگی انسان ها به وجود آورد و اگر نگاهی به تاریخچه یخچال بیندازید متوجه می شویم که مخترع آمریکایی اولیور ایوانس اولین بار یخچال را در سال ۱۷۴۸ میلادی ساخت و بعد از آن ساخت انواع یخچال های نفتی، گازی و سپس یخچال برقی ساخته شد. نگاهی به برندهای مختلف ایرانی و خارجی در بازار خرید یخچال باعث می شود که همیشه این سوال پیش بیاید که یخچال پی بخریم؟ اما حتی بهترین یخچال تضمینی در خراب نشدن آن ندارد که یکی از آنها مربوط به داغ کردن بدنه و موتور یخچال است که برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا بدنه و کمپرسور یخچال داغ کرده است؟

اجزاء و قطعات مهم یخچال شامل کندانسور، ترموستات، کمپرسور ( موتور)، ترموفیوز، ترمودیسک، لوله های اواپراتور و… است که هر کدام از آنها وظیفه ای برعهده دارند و در صورت خرابی رله استارت یخچال و هر کدام از قطعات باعث خرابی یخچال و بروز مشکلاتی اعم از سرد و خنک نکردن، یخ زدن لوله های پشت یخچال، داغ کردن کمپرسور یخچال، کثیف شدن کندانسور، نشتی آب زیر یخچال، یخ و برفک زدن یخچال و… می شود.

یکی از مشکلات رایج در مورد یخچال شامل داغ کردن بدنه و موتور آن است که در انواع برندها از هیتاچی، سامسونگ، ال جی، دونار، اسنوا و… ممکن است این اتفاق رخ دهد. علت داغ کردن بدنه و موتور یخچال به خاطر خرابی کمپرسور و کندانسور است که همین باعث ضعیف شدن عملکرد یخچال می شود.

تعمیر یخچال فریزر و ساید در تهران با آی بک امداد

در صورت خرابی یخچال دیگر نیازی به پرس جو و گرفتن شماره تلفن تعمیرکار از دوست و آشنا و یا حمل  یخچال نیست بلکه به راحتی می توانید شماره آی بک امداد در تهران را بگیرید و بعد از استعلام قیمت و هزینه تعمیر یخچال ، آدرس خود را بدهید تا تعمیرکار در محل و منزل شما حاضر و تعمیر یخچال در آنجا جلوی چشمان شما انجام شود.

 • کاهش هزینه تعمیرات یخچال
 • صرفه جویی در وقت
 • دسترسی آسان به تعمیرکار
 • تعمیر یخچال در محل و منزل شما
 • استفاده از قطعات اورجینال و فابریک

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

بررسی دلایل گرم شدن و داغ کردن بدنه و موتور یخچال

همانطور که اشاره شد اگر بدنه و موتور یخچال داغ کند به خاطر خرابی دو قطعه کندانسور و کمپرسور است که در مورد داغ شدن موتور یخچال می تواند به خاطر گذاشتن مواد غذایی داغ داخل یخچال، پارگی لاستیک دور درب، پر کردن زیاد مواد غذایی داخل یخچال و.. باشد که همین باعث سرد نکردن یخچال شود که برای خنک کردن کمپرسور مجبور شود فشار زیادی وارد کند وحتی به صورت یکسره کار کند و همین یکسره کار کردن موتور یخچال باعث داغ کردن بدنه یخچال و موتور و در ادامه سوختن موتور و کمپرسور یخچال می شود.

علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

همانطور که اشاره شد یکی از مشکلات رایج در مورد یخچال زمانی است که با دست زدن به موتور یخچال متوجه داغ شدن آن خواهید شد که در این مورد ممکن است به خاطر خرابی ترموستات باشد که باعث تنظیم نشدن درست دمای یخچال شود و همین باعث فشار آمدن به کمپرسور یخچال شود و البته در عین حال ممکن است به خاطر پارگی لاستیک دور درب یخچال هوای گرم محیط داخل یخچال برود و همین باعث یکسره کار کردن کمپرسور یخچال و به اصطلاح اتومات نکردن یخچال شود که به معنای افزایش فشار به موتور یخچال است که اگر این روند ادامه پیدا کند با سوختن کمپرسور همراه می شود که برای تعمیر آن متحمل هزینه زیادی خواهید شد.

توجه داشته باشید که همیشه تمیز کردن یخچال را مد نظر داشته باشید و یک سری نکات را در نگهداری از یخچال رعایت کنید چونکه گذاشتن مواد غذایی داغ داخل یخچال، سوراخ کردن یخچال، پر کردن مواد غذایی زیاد داخل یخچال همگی جزو مواردی هستند که باعث فشار آمدن به کمپرسور یخچال و در ادامه داغ کردن آن می شود.

ضعف در جذب گرما در لوله‌های کندانسور

یکی از دلایلی که باعث فشار زیاد به موتور یخچال می شود به خاطر عملکرد ضعیف کندانسور یخچال است. در واقع لوله های کندانسور یخچال باید گرمای داخل یخچال را بگیرند و به بیرون بفرستند که گرد و خاک روی لوله ها  عاملی بر کند شدن این روند می شود که در ادامه باعث می شود روی عملکرد موتور یخچال تاثیر منفی داشته باشد.

اختلال در عملکرد قطعه کمپرسور

یکی از دلایل گرم کردن بدنه و موتور یخچال به خاطر فعالیت آن است. با روشن شدن یخچال و کار کردن کمپرسور گرمای زیادی تولید می کند بنابراین در صورت اتومات نکردن یخچال، یکسره کار کردن آن باعث می شود بدنه و موتور یخچال داغ کند که ادامه این روند با خرابی کمپرسور همراه می باشد که باید نسبت به تعمیر موتور یخچال اقدام کنید.

 • خرابی ترموستات
 • خالی شدن گاز یخچال و کم بودن گاز مبرد

دو مورد زیر باعث خرابی موتور یخچال می باشد که در این بین تنظیم صحیح دمای یخچال، قرار دادن مواد غذایی به اندازه کافی، نگذاشتن مواد غذایی داغ داخل یخچال باعث جلوگیری از خرابی موتور و کمپرسور یخچال می شود.

خرابی و توقف عملکرد فن خنک کننده

فراموش نکنید که بغیر از موارد بالا خرابی فن خنک کننده یخچال یکی از دلایل داغ کردن بدنه و موتور یخچال است که برای تعمیر یا تعویض این قطعه کافیه با شماره آی بک امداد در تهران تماس بگیرید.

دلایل داغ شدن بدنه یخچال

نحوه خنک کردن یخچال به این صورت است که با وجود گاز مایع داخل کمپرسور زمان روشن شدن این گاز به داخل لوله های اواپراتور می رود و گرمای داخل یخچال را می گیرد و به سرما تبدیل می کند که در این بین گرما به لوله های کندانسور می رود تا از طریق آنها به بیرون از  یخچال هدایت شود. در این بین علاوه بر خرابی کندانسور یک سری موارد زیر نیز باعث داغ شدن بدنه یخچال می شود.

 • گذاشتن حجم زیاد مواد غذایی داخل یخچال که باعث می شود برای خنک کردن آنها به مدت زمان زیادی کمپرسور کار کند و کار کردن زیاد کمپرسور گرمای زیادی را تولید می کند.
 • به منظور کاهش حجم مواد غذایی آنها را بسته بندی کنید و از گذاشتن مواد زیاد داخل یخچال خودداری کنید.
 • فاصله پشت یخچال با دیوار به اندازه استاندارد یعنی ۱۵ سانتی متر از دیوار و طرفین ۴ سانتی متر رعایت نشده است.
 • لوله های کندانسور یخچال کثیف شده است و همین گرد و خاک روی لوله ها باعث عملکرد ضعیف این قطعه می شود از این رو باید نسبت به تمیز کردن کندانسور یخچال اقدام کنید.

علت داغ شدن کمپرسور یخچال چیست؟

همانطور که اشاره شد فعالیت زیاد کمپرسور یخچال باعث تولید گرما می شود که عوامل زیر باعث بروز این مشکل می شود.

 • کثیفی فیلتر درایر یا فاضلاب یخچال
 • کثیفی کندانسور یخچال
 • خرابی فن خنک کننده یخچال
 • یکسره کار کردن و اتومات نکردن یخچال
 • کاهش گاز یخچال که با شارژ گاز یخچال مشکل رفع خواهد شد.
 • خرابی رله استارت یخچال

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟

در صورتی که با مشکل داغ کردن موتور یخچال مواجه هستید ابتدا باید بدانید که برای عیب یابی یخچال با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید و علاوه بر با انجام یک سری موارد و نکات باعث خنک شدن موتور یخچال شوید. البته اگر مشکل فنی از جمله خالی شدن گاز یخچال، خرابی ترموستات، لوله کندانسور باعث داغ شدن موتور باشد باید توسط تعمیرکار تعمیر گردد.

 • رعایت فاصله استاندارد یخچال از پشت تا دیوار و از طرفین
 • استراحت دادن به کمپرسور یخچال که با کاهش مواد غذایی داخل آن این اتفاق می افتد و هر چند دقیقه یکبار اتومات می کند.
 • مواد غذایی داغ داخل یخچال نگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *