دلایل آب دادن کولر آبی و نحوه رفع آن | تعمیرات آی بک امداد

آب دادن کولر آبی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

کولر آبی وسیله ای سرمایشی است که قیمت ارزان آن نسبت به کولر گازی باعث شده است که خیلی زیاد از آن استفاده شود و این دستگاه با استفاده از برق و آب کار می کند و با ریختن آب داخل محفظه کولر و پمپاژ آن توسط پمپ کولر و در ادامه ریختن آب روی پوشال ها و حرکت پروانه زمان روشن شدن موتور کولر باد خنک تولید می کند که هر گونه خرابی قطعات آن از جمله پمپ، موتور، شناور، یاتاق ها، پولی و… باعث بروز مشکلاتی از جمله خنک نکردن، سوختن موتور کولر، پریدن فیوز کولر آبی، سر و صدای زیاد کولر آبی و آب دادن از کولر و… می شود که در این مقاله به بررسی دلایل آب دادن کولر آبی می پردازیم که شامل عدم اتصال شیلنگ آب، رسوب گرفتن شیر سر ریز، خرابی شیر شناور کولر و حتی سوارخ بودن کفی کولر می باشد و البته برای تعمیر کولر آبی در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا کولر آبی آب می دهد؟

در صورت قطع برق و آب در کولر آبی احتمال سوختن پمپ و از کار افتادن پمپ آب کولر، سوختن موتور کولر آبی و حتی آتش گرفتن آن وجود دارد اما برخی اوقات ممکن است برعکس کولر آب دهد که مهمترین دلیل آن خرابی شیر شناور کولر است و در ادامه دلایل دیگر چون رسوب گرفتن شیر سرریز، عدم اتصال درست شلنگ آب به کولر و سوراخ بودن کفی کولر باعث بروز این مشکل می شود که باید توسط تعمیرکار رفع گردد.

حتما بخوانید: آموزش و نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل آب دادن کولر آبی

داخل کولر آبی شیر سرریز وجود دارد تا در زمان افزایش میزان آب داخل محفظه کولر از داخل آن خارج شود اما با نصب و تنظیم شناور کولر آبی زمانی که آب به اندازه کافی داخل کولر می ریزد باعث بسته شدن مسیر آب می شود اما اگر این شیر خراب شود باعث آب دادن کولر آبی می شود که البته موارد دیگری نیز باعث بروز این مشکل می شود که شامل موارد زیر است و در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 • خرابی شیر شناور کولر
 • عدم اتصال درست شیلنگ آب به کولر
 • رسوب گرفتن شیر سرریز کولر آبی
 • سوراخ بودن کفی کولر

خرابی شیر شناور کولر آبی

مهمترین دلیل برای چکه کردن آب از دستگاه کولر آبی به خاطر خرابی قطعه شیر شناور کولر یا تنظیم نبودن آن است و در واقع با خرابی شیر شناور عملا بیشتر از حد نیز بگذرد مسیر آب بسته نمیود بنابراین باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید که دلایل مثل گیر کردن شیر شناور، خرابی قطع کن، نصب اشتباه شیر باعث بروز این مشکل می شود.

نحوه رفع مشکل خرابی شیر شناور کولر

با وجود شیر شناور دیگر نگرانی نسبت به تمام شدن آب کولر و سر ریز شدن آن نخواهید داشته چون با تنظیم شیر شناور وقتی به حد کافی برسد توپی شناور بالا می آید و باعث قطع آب می شود اما اگر به درستی آنرا تنظیم نکرده باشید باعث آب دادن کولر آبی می شود. تنظیم کردن شیر شناور یا تعویض آن تنها راه حل برای رفع مشکل است.

عدم اتصال درست شلنگ آب کولر

در صورتی که آب داخل محفظه کولر نباشد به مرور باعث سوختن موتور کولر آبی می شود از این رو با شلنگ باریک به شیر آب متصل می شود اما هر گونه عدم اتصال درست یا پوسیدگی یا ترک خوردن شیلنگ باعث آب دادن کولر آبی  می باشد که باید سریعا آنرا رفع کنید.

روش رفع این مشکل

 • بررسی لوله کشی آب کولر
 • مطمئن شوید که شلنگ به درستی متصل شده است.
 • مطمئن شوید که هیچ گونه ترک خوردگی یا پارگی در شلنگ وجود ندارد.

رسوب گرفتن شیر سر ریز آب کولر

شیر سر ریز آب کولر آبی قطعه ای می باشد که کفی کولر نصب می شود تا اگر آب بیش از حد داخل کول باشد از آن به بیرون بریزد اما به مرور زمان ممکن است به خاطر سختی آب دور شیر سرریز رسوب بگیرد و همین باعث درست بسته نشدن آن و چکه کردن آب از کولر شود.

روش رفع این مشکل

بررسی شیر سرریز کولر آبی و تعویض قطعه بهترین راه حل برای رفع مشکل است.

سوراخ شدن سینی کف کولر

با اینکه سینی یا کفی کولر از جنس فلز می باشد اما ممکن است بعد از مدتی دچار خوردگی یا سوراخ شدن شود که در این موقع تنها با تعویض کفی کولر مشکل رفع خواه شد.

روش تعمیر سوراخ کفی کولر آبی

زمانی که متوجه شدید که علت آب دادن کولر آبی به خاطر سوراخ شدن کفی کولر است باید نسبت به تعویض کفی کولر اقدام کنید که برای تعمیر سوراخ کفی می توانید مراحل زیر انجام دهید.

 • قطع کردن کامل برق کولر آبی و بستن شیر آب
 • باز کردن دربهای اطراف کولر آبی و خالی کردن آب داخل محفظه کولر با باز کردن شیر تخلیه
 • تمیز کردن و از بین بردن رسوبات کولر آبی در کفی با استفاده از برس و شلنگ آب
 • منتظر باشید تا کفی کولر خشک شود.
 • به اندازه سوراخ کفی کولر می توانید روی آنرا با ایزوگام بگیرید.
 • با چسبانددن ایزوگام که با حرارت انجام می شد به راحتی سوراخ ترمیم می شود و با وصل آب و برق کولر دیگر با مشکل چکه کردن آب مواجه نخواهید شد.

توجه داشته باشید که تنها زمانی می توانید برای تعمیر سوراخ کفی کولر از ایزوگام استفاده کنید که سوراخ ریز و کوچک باشد در غیر اینصورت باید نسبت به تعویض کفی کولر آبی اقدام کنید که برای اینکار می توانید با شماره آی بک امداد در تهران تماس بگیرید.

راه پیشگیری از آب دادن کولر آبی

اگر نگران آب دادن کولر آبی هستید باید به شما بگوییم که تنها با سرویس به موقع کولر آبی سرویسکار می تواند تمام قطعات کولر را بررسی کند و شیر شناور، شیر سرریز و شلنگ آب را بررسی کند و مطمئن شود که مشکلی وجود نخواهد داشت.

8 دیدگاه برای “دلایل آب دادن کولر آبی و نحوه رفع آن | تعمیرات آی بک امداد

 1. ملکی نژاد گفته:

  سلام .علت اینکه آب از روی پوشال ها و درها میریزه چیه کولر بنده آبی هستش و میخوام بدونم برای حل این مشکل باید چیکار کنم؟

 2. محمدیامری گفته:

  سلام وقتی جلوی کولر آبی میشینم قسمت دریچه ی خروجیش قطرات ریز آب پرتاب میشه علت چیه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام،هنگامی که آب از روی شیلنگ های آبرسانی روی حلزونی کولر میریزد و یا آب روی پوشال ریخته میشود این اتفاق می افتد.

 3. رضا گفته:

  سلام. به تازگی کولر خریدم الان متوجه شدم که پمپ آب که زیر پنجره هستش آب میریزه .با تغییر ارتفاع هم روی پوشالا آب به درستی نمیاد.راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام،بایستی محل آب پخش کن روی ناودان بدرستی قرار گیرد تا آب ریز داشته باشد و اینکه از درست بودن محل دریچه در اتاق اطمینان حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *