آموزش و نحوه تعویض روغن موتور یخچال فریزر و ساید | تعمیرات آی بک امداد

تعویض روغن موتور یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

یخچال از قطعات و اجزا مختلف تشکیل شده است که مهمترین قطعه آن موتور ( کمپرسور ) نام دارد که وظیفه آن تبدیل گاز به مایع است که با حرکت از داخل لوله های اواپراتور یخچال در پشت یخچال باعث جذب گرمای محیط داخل یخچال و تولید سرما می شود و گرما را به سمت لوله های کندانسور هدایت تا به بیرون بفرستد از این رو خرابی موتور یخچال باعث از کار افتادن یخچال می شود که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که در این بین تعویض روغن موتور یخچال می تواند باعث افزایش طول عمر آن و روان سازی بهتر قطعات آن شود که در این مقاله شما را با آموزش و نحوه تعویض روغن موتور یخچال آشنا می کنیم.

چرا روغن موتور یخچال باید تعویض گردد؟

اگر نگاهی به تاریخچه یخچال بیندازید متوجه ساخت انواع یخچال نفتی و گازی از زمان ساخت اولین یخچال در سال ۱۷۴۸ توسط مخترع آمریکایی اولیور ایوانس خواهید شد تا اینکه به ساخت یخچال های برقی امروزه منجر شد که گاز آمونیاک در آن وجود ندارد و البته با وجود این برای جلوگیری از خرابی یخچال باید به خوبی از آن مراقبت کنید که یکی از آنها تعویض روغن موتور یخچال است که باعث روان سازی قطعات متحرک با قطعات استاتیکی می شود و توصیه می شود هر شش ماه یکبار این کار انجام شود تا به خوبی کمپرسور کار کند.

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال صنعتی در تهران

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

کاربرد روغن موتور در یخچال چیست؟

همانطور که گفتیم روغن موتور یخچال نه تنها حرکت قطعات آنرا بهتر می کند بلکه باعث جلوگیری از زنگ زدگی و خرودگی آلیاژهای فلزی کمپرسور می شود و بغیر از این موارد باعث گرفتن بخشی از گرمای تولید شده موتور یخچال می شود که در انواع مختلف وجود دارد.

روغن‌های کمپرسور وظیفه روان‌سازی حرکت قطعات متحرک در کنار قطعات استاتیکی کمپرسور را برعهده دارند. هر چقدر که روغن به کار رفته از سطح کیفیت بهتری برخوردار باشد، می‌تواند آلیاژهای فلزی کمپرسور را تا حد زیادی از زنگ‌زدگی و خوردگی حفظ کند و یا می‌تواند بخشی از گرمای تولید شده بین اجزای کمپرسور را گرفته و به بیرون دفع نماید. پس می‌توان گفت که این روغن‌ها انواع مختلی دارند. در زیر با انواع آن آشنا خواهیم شد.

💡 حتما بخوانید: علت داغ کردن بدنه و موتور یخچال و نحوه تعمیر آن

معرفی انواع روغن موتور مناسب برای یخچال

همانطور که انواع موتور یخچال وجود دارد در این بین نیز انواع روغن موتور یخچال در دو نوع روغن معدنی و مصنوعی وجود دارد.

 • روغن معدنی : شامل روغن های هانفتنیک، پارافین و ترکیبات آروماتیک
 • روغن مصنوعی : شامل روغن های آلکیل بنزن، روغن‌‌های آلی و گلیکول

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال پارس در تهران

دلایل تعویض روغن کمپرسور یخچال چیست؟

توجه داشته باشید که پس از شروع کار کمپرسور ( موتور ) یخجال ذرات هوا و انواع آلودگی ها داخل آن جمع می شود که همین باعث فرسایش و کم کردن کارایی این قطعه می شود بنابراین برای افزایش طول عمر کمپرسور یخچال باید هر چند وقت یکبار روغن آنرا عوض کنید.

چه زمانی باید روغن کمپرسور یخچال تعویض گردد؟

زمان کاهش روغن، رسیدن هوا و رطوبت به داخل روغن و البته در این بین تغییر رنگ روغن و کیپ شدن مدار گاز یخچال باید بدانید که دیگر وقت تعویض روغن موتور یخچال فرا رسیده است.

 • کم شدن روغن کمپرسور یخچال : زمان نشتی گاز یخچال در کنار آن روغن نشتی دارد که در کنار شارژ گاز یخچال باید روغن موتور یخچال عوض کنید.
 • رسیدن هوا و رطوبت به روغن موتور یخچال : با ترکیب روغن و هوا شروع به فاسد شدن می کند که لازم است روغن را عوض کنید.
 • تغییر رنگ روغن موجود در موتور یخچال که همراه با رنگ سیاه، سبز یا طوسی است.
 • کیپ شدن مدار گاز یخچال: خوردگی لوله ها مهمترین دلیل برای بروز مشکل گرفتگی مدار گاز است که باید در این زمان روغن عوض شود.

💡 حتما بخوانید: تعمیرات یخچال امرسان در تهران

آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال

توجه داشته باشید که تنها زمانی قادر به تعویض روغن موتور یخچال هستید که دست به آچار باشید و قادر به انجام این کار باشید در غیر اینصورت باید کار را به تعمیرکار بسپارید که برای تعمیر یخچال در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

 • شروع به جدا کردن کمپرسور یخچال کنید.
 • در ادامه باید به قسمت شیر مکش موتور لوله پمپ خلاء وصل کنید تا با این کار شما تمام روغن داخل موتور خالی شود.
 • تمام روغن خالی شده داخل ظرف بریزید و آنرا اندازه بگیرید.
 • برای تمیز شدن کمپرسور شروع به وارد کردن روغن تخلیه شده با لوله تمیز و بدون رطوبت در محل خود کنید و یخچال را روشن کنید تا روغن با فشار بالا داخل کمپرسور برود و همین کار شما باعث شستشوی قطعات داخل کمپرسور شود.
 • بعد از گذشت چند دقیقه مجددا لوله پمپ خلا به شیر مکش وصل و روغن را خالی کنید.
 • در این مرحه روغن تازه را از طریق شیر مکش داخل کمپرسور بریزید.

💡 حتما بخوانید: تعمیر یخچال فریزر و ساید جنرال الکتریک در محل

آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال

تعویض روغن کمپرسور توسط تعمیرکاران

با توجه به حساسیت تعویض روغن موتور یخچال تنها این کار توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای یخچال انجام شود که برای تعویض روغن موتور یخچال در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

💡 حتما بخوانید: بررسی علت بوق زدن یخچال دوو و نحوه رفع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *