علت داغ شدن کمپرسور یخچال | داغ شدن بدنه و لوله های پشت یخچال و کندانسور

داغ شدن کمپرسور یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

قطعات اصلی یخچال شامل کمپرسور یا همان موتور، کندانسور، فن، اواپراتور، گاز مبرد، ترمودیسک، ترموفیوز، لامپ و.. است که در صورت خرابی هر کدام از قطعات احتمال بروز انواع مشکلات چون اتومات نکردن یخچال، سرد نکردن یخچال، یخ زدن لوله های پشت یخچال و… وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی علت داغ شدن کمپرسور یخچال بپردازیم که کثیفی کندانسور، خرابی فن کمپرسور، یکسره کار کردن کمپرسور و… باعث بروز این مشکل می شود که برای رفع آنها باید با تعمیرکار در شهر خود تماس بگیرید و برای تعمیر یخچال در تهران با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا موتور یخچال داغ می شود؟

نحوه سرد کردن داخل یخچال و فریزر به این صورت است که گاز مبرد زمان روشن شدن کمپرسور و از طریق لوله های اواپراتور که پشت یخچال وجود دارد در جریان است و باعث می شود گرمای داخل یخچال را بگیرد و به سرما تبدیل کند که این گرما از طریق کندانسور به بیرون هدایت می شود. بنابراین روشن شدن کمپرسور یخچال یکی از مواردی است که باید انجام شود اما برای کاهش فشار به آن و جلوگیری از سوختن موتور یخچال باید هر چند دقیقه یکبار اتومات شود و اگر به هر دلیلی به صورت یکسره کمپرسور کار کند باعث داغ شدن موتور می شود.

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلیل داغ شدن کمپرسور، لوله های پشت، کندانسور و بدنه یخچال در یک نگاه

خرید بهترین برند و مارک یخچال نیز تضمینی در عدم خرابی آن نمی دهد از این رو زمان خرابی قطعات یخچال و انواع مشکلات باید سریعا علت آنرا پیدا کنید و نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه خراب شده اقدام کنید که در این جا قصد داریم علت داغ شدن کمپرسور، لوله های پشت و کندانسور و بدنه یخچال را بنویسیم که به صورت خلاصه و کلی به شرح زیر است.

علت داغ شدن بیش از اندازه موتور یخچال در بلند مدت

هر کدام از موارد زیر باعث می شود که موتور یخچال زیاد داغ شود در صورتی که داغ شدن کمپرسور یخچال طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 • فیلتر درایر یخچال کثیف و کیپ شده است.
 • کندانسور یخچال کثیف است.
 • فن کمپرسور که در قسمت کنار آن قرار دارد خراب شده است.
 • خراب شدن رله اورلود موتور
 • کمپرسور یخچال به صورت یکسره کار می کند.

داغ شدن لوله های پشت یخچال

زمانی که کمپرسور شروع به کار کردن می کند داغ شدن لوله های پشت یخچال طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

داغ شدن کندانسور یخچال

همانطور که برای لوله های پشت یخچال گفتیم این مورد نیز برای کندانسور صدق می کند و با روشن شدن کمپرسور و کار کردن آن این قطعه نیز داغ می کند که جای نگرانی ندارد.

داغ شدن بدنه یخچال

با روشن شدن یخچال و کار کردن کمپرسور برای اینکه داخل یخچال خنک شدن نه تنها کمپرسور داغ می شود بلکه لوله های پشت، کندانسور و همچنین بدنه یخچال داغ می کند.

آیا داغ شدن موتور یخچال طبیعی است؟

زمانی که موتور یخچال روشن می شود با فشار اقدام به هدایت گاز به مسیر لوله ها می کند تا به سمت لوله های پشت یخچال برود و سرما را منتقل کند و گرما را بگیرد و به کندانسور بدهد از این رو طبیعی است که در این زمان موتور داغ کند و اگر به آن دست بزنید و احساس سوختگی به شما دست ندهد کاملا طبیعی است اما اگر برعکس این مورد انجام شود مشکل دارد و باید علت داغ شدن کمپرسور یخچال را تعمیرکار بررسی و عیب یابی کند که برای تعمیر یخچال در منزل اگر در تهران هستید کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

💡حتما بخوانید: نمایندگی تعمیر یخچال فریزر ال جی در تهران

دلایل داغ شدن کمپرسور یخچال

همانطور که در طول متن گفتیم زمان کار کردن کمپرسور یخچال اگر به آن دست زدید و احساس سوختگی نکردید مشکلی نیست اما اگر به غیر از این باشد باید دلایل داغ شدن کمپرسور را بررسی و نسبت به رفع آنها اقدام شود که دلایل زیر باعث داغ شدن زیاد موتور یخچال می شود که به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • فیلتر درایر یخچال کثیف شده است.
 • کندانسور یخچال کثیف و همچنین فن آن خراب است.
 • موتور خیلی زیاد کار می کند.
 • کم شدن گاز یخچال
 • نگهداری ضعیف و اشتباه از کمپرسور یخچال
 • خرابی رله استارت موتور

💡حتما بخوانید: تعمیر یخچال صنعتی در تهران

وجود مواد آلوده در فیلتر درایر

کار فیلتر داریر جذب آلودگی های یخچال است و اگر خاک و مواد باقی مانده داخل آن جمع شود باعث می شود به موتور یخچال فشار بیاید و همین یکی از دلایل داغ شدن کمپرسور یخچال است که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

کثیف بودن کندانسور و خرابی فن

تمام گرمای داخل یخچال به سمت کندانسور می رود تا به بیرون خارج شود اما اگر هر گونه آلودگی خاک و آلاینده روی آن قرار گیرد عملا مانع از خروج گرما می شود و همین باعث می شود که کمپرسور یخچال داغ کند.

یکسره کار کردن موتور یخچال

در مورد بعدی که باعث داغ شدن کمپرسور یخچال می شود به خاطر این است که یخچال به صورت یکسره کار می کند و اتومات نمی کند تا بتواند سرمای لازم داخل یخچال را تامین کند که به خاطر موارد زیر این اتفاق رخ می دهد.

 • گذاشتن مقدار زیاد مواد غذایی داخل یخچال
 • باز گذاشتن طولانی مدت درب یخچال
 • خراب شدن ترموستات یا سنسور محیطی
 • کم یا زیاد بودن گاز یخچال

با وجود موارد بالا موتور یخچال به صورت یکسره کار می کند  تا بتواند سرمای لازم داخل یخچال را تامین کند در صورتی که باید توسط تعمیرکار گاز یخچال بررسی، قطعات سنسور، ترموستات بررسی شود و در صورت عیب آنرا برطرف کند.

دقت داشته باشید موتور یخچال عمری دارد و با رسیدن به آن طول عمر باید تعویض گردد وگرنه بیش از حد داغ می کند و حتی منجر به سوختن موتور یخچال می شود.

💡حتما بخوانید: یخچال فریزر هر چند دقیقه یکبار باید اتومات کند

کمبود گاز یخچال

زمانی که گاز یخچال کم است کمپرسور روشن می شود و بیش از حد کار می کند تا بتواند سرمای لازم را تامین کند که همین دلیلی است که بیش از حد داغ کند که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

نگهداری ضعیف از موتور یخچال

زمان اسباب کشی یخچال، حمل آن و استفاده از آن در خانه باید به درستی از آن مراقبت کنید در غیر این صورت احتمال خرابی موتور و سایر قطعات آن وجود دارد که موارد زیر جزو دلایلی است که باعث داغ شدن کمپرسور یخچال می شود.

 • شکستگی لوله ، کثیفی و آسیب دیدن فیلترها
 • قرار گرفتن یخچال در معرض نور خورشید.
 • کثیف بودن یخچال

💡حتما بخوانید: نحوه تمیز کردن کندانسور پشت یخچال فریزر

خرابی رله استارت موتور یخچال

خود موتور یخچال از قطعات مختلف تشکیل شده است که یکی از آنها رله استارت است که باعث می شود راه اندازی کمپرسور انجام شود اما اگر این رله استارت خراب شود باعث می شود به صورت خیلی زیاد به موتور فشار بیاید و دیگر به صورت مرتب اتومات نکند و همین دلیل بر داغ شدن کمپرسور یخچال و حتی سوختن آن است.

علت داغ شدن لوله های پشت یخچال چیست؟

لوله هایی که پشت یخچال دارد وظیفه خنک کردن یخچال را بر عهده دارند که با شروع فعالیت موتور، گاز مبرد داخل آن در جریان است که اگر لوله رفت کمپرسور داغ شود طبیعی اما اگر لوله برگشت که مسیر برگشت گاز است که کار خنک کردن کمپرسور را برعهده دارد و مشکلی ندارد.

💡حتما بخوانید: تعمیر یخچال هیتاچی در تهران

علت داغ شدن کندانسور یخچال چیست؟

همانطور که گفتیم با فشار زیاد توسط کمپرسور یخچال گاز از لوله رفت به کندانسور می رود با این اوصاف هنگامی که کمپرسور یخچال کار می کند کندانسور داغ می کند.

نتیجه گیری

موتور یخچال یکی از قطعات اصلی یخچال به شمار می آید که با استفاده از آن گاز با فشار در جریان است و وارد لوله های پشت یخچال می شود تا گرما را بگیرد و به سرما تبدیل کند بنابراین زمان کار کردن کمپرسور طبیعی است که داغ کند اما اگر بیش از حد داغ کند خطرناک است که باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود. هر گونه کثیفی کندانسور، خرابی فن کنار کمپرسور و خراب بودن رله استارت موتور باعث می شود که موتور یخچال زیادی داغ شود که باید بررسی و عیب یابی شود.

4 دیدگاه برای “علت داغ شدن کمپرسور یخچال | داغ شدن بدنه و لوله های پشت یخچال و کندانسور

 1. M گفته:

  سلام.
  یخچال فریزر سامسونگ دارم بعد از قطع و وصل شدن برق کار نکرد یعنی موقعی که به پریز وصل کردیم به جای خنک کردن داغ کرد داخل یخچال، گفتن مشکل از برد هست الان تعمیر کردن ولی همچنان همون مشکل هست و بعد از این که برد رو نصب کردن و زدیم به برق دوباره داخل داغ میکنه ممنون میشم راهنمایی کنین

 2. محراب مرزبان گفته:

  سلام،به مدت یه ثانیه برق قطع و وصل شد بعدش یه صدا از یخچال بلند شد و دیگه روشن نشد موتورش فقط داغ شده علتش چیه؟

 3. ابراهیم گفته:

  سلام.یخچال فریز بنده دو درب هستش وقتی روشن میشه موتورش بعد از گذشت ۵ دقیقه خیلی داغ میشه بعدش اورلود میشه در عرض ۵ دیقه یخچال اینقد سرد میشه که یخ میزنه.بنظرتون مشکل از کمبود روغن هست یا موتورش ایراد پیدا کرده؟

 4. بلالی گفته:

  سلام یخچال فریزر من هیمالیاست دو روز پیش متوجه شدم دمای یخچال منفی دو میرسه بعد دوباره میاد رو عدد دو.اومدم یخچال رو از برق کشیدم دیدم داخل مخزن آب بود و از زیر یخچالم آب می اومد.آب ها رو خالی کردم دماش درست شد الان موتورش خیلی داغ شده.راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *